Signal Transformer SC62CB-120
Part No.:
SC62CB-120
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC62CB-120.pdf
Description:
FIXED IND 12UH 1.63A 94 MOHM SMD
Comments
SC62CB-120 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC62CB
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.63 A
Current - Saturation (Isat):
970mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
94mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)