Signal Transformer SC63CB-101
Part No.:
SC63CB-101
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC63CB-101.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 860MA 496MOHM SM
Comments
SC63CB-101 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC63CB
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
860 mA
Current - Saturation (Isat):
450mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
496mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)