Signal Transformer SC63CB-180
Part No.:
SC63CB-180
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC63CB-180.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 2.07A 85 MOHM SMD
Comments
SC63CB-180 Specifications
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.07 A
Current - Saturation (Isat):
1.05A
DC Resistance (DCR):
85mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)