Signal Transformer SC73B-101
Part No.:
SC73B-101
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC73B-101.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 880MA 500MOHM SM
Comments
SC73B-101 Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
880 mA
Current - Saturation (Isat):
510mA
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)