Signal Transformer SC73B-181
Part No.:
SC73B-181
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC73B-181.pdf
Description:
FIXED IND 180UH 620MA 1.02OHM SM
Comments
SC73B-181 Specifications
Inductance:
180 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
620 mA
Current - Saturation (Isat):
360mA
DC Resistance (DCR):
1.02Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)