Signal Transformer SC73B-470
Part No.:
SC73B-470
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSC73B-470.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 1.22A 290MOHM SMD
Comments
SC73B-470 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SC73B
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.22 A
Current - Saturation (Isat):
680mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
290mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.319" L x 0.287" W (8.10mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)