Mallory Sonalert Products Inc. SCE016LD3MP1F
Part No.:
SCE016LD3MP1F
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCE016LD3MP1F.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 42.98MM PNL MNT
Comments
SCE016LD3MP1F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
SCE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
6 ~ 16V
Frequency:
2.9kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Pulse, Medium
Duration:
5 PPS
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 6V, 61cm
Current - Supply:
40mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Approval Agency:
cUL, UL
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Size / Dimension:
1.692" Dia (42.98mm)