Mallory Sonalert Products Inc. SCE048SA3MP1B
Part No.:
SCE048SA3MP1B
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCE048SA3MP1B.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
Comments
SCE048SA3MP1B Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Mallory Sonalert Products Inc.
Series:
SCE
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Indicator, Internally Driven
Input Type:
AC, DC
Voltage - Rated:
Voltage Range:
28 ~ 48V
Frequency:
2.9kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Pulse, Medium
Duration:
5 PPS
Sound Pressure Level (SPL):
65dB @ 28V, 61cm
Current - Supply:
40mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Approval Agency:
cUL, UL
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Panel Mount
Termination:
Terminal Block
Size / Dimension:
1.687" Dia (42.85mm)