Signal Transformer SCIHP0530-2R2
Part No.:
SCIHP0530-2R2
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCIHP0530-2R2.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 5.5A SMD
Comments
SCIHP0530-2R2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCIHP0530
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
200 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.205" L x 0.193" W (5.20mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)