Signal Transformer SCIHP0750-100
Part No.:
SCIHP0750-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCIHP0750-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 4A 90 MOHM SMD
Comments
SCIHP0750-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCIHP0750
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
90mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
200 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)