Signal Transformer SCIHP0750-6R8
Part No.:
SCIHP0750-6R8
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCIHP0750-6R8.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 5.5A 46 MOHM SMD
Comments
SCIHP0750-6R8 Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
7A
DC Resistance (DCR):
46mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
200 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)