Signal Transformer SCIHP0750-8R2
Part No.:
SCIHP0750-8R2
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCIHP0750-8R2.pdf
Description:
FIXED IND 8.2UH 5A 78 MOHM SMD
Comments
SCIHP0750-8R2 Specifications
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
DC Resistance (DCR):
78mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
200 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)