Signal Transformer SCIHP1367-100M
Part No.:
SCIHP1367-100M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCIHP1367-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 10A 18.5 MOHM SMD
Comments
SCIHP1367-100M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCIHP1367
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
10 A
Current - Saturation (Isat):
15.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
18.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
200 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):
0.264" (6.70mm)