Signal Transformer SCMD4D10C-100
Part No.:
SCMD4D10C-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCMD4D10C-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 640MA 600MOHM SMD
Comments
SCMD4D10C-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCMD4D10C
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
640 mA
Current - Saturation (Isat):
820mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
600mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.252" L x 0.197" W (6.40mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)