Signal Transformer SCR105B-100
Part No.:
SCR105B-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCR105B-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 4.4A 60 MOHM SMD
Comments
SCR105B-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCR105B
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.06A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)