Signal Transformer SCR105B-101
Part No.:
SCR105B-101
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCR105B-101.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 1.42A 340MOHM SM
Comments
SCR105B-101 Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.42 A
Current - Saturation (Isat):
720mA
DC Resistance (DCR):
340mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)