Signal Transformer SCR105B-120
Part No.:
SCR105B-120
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCR105B-120.pdf
Description:
FIXED IND 12UH 4A 70 MOHM SMD
Comments
SCR105B-120 Specifications
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4 A
Current - Saturation (Isat):
1.94A
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)