Signal Transformer SCR105B-150
Part No.:
SCR105B-150
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCR105B-150.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 3.6A 70 MOHM SMD
Comments
SCR105B-150 Specifications
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.72A
DC Resistance (DCR):
70mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)