Signal Transformer SCR105B-151
Part No.:
SCR105B-151
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCR105B-151.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 1.16A 510MOHM SM
Comments
SCR105B-151 Specifications
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.16 A
Current - Saturation (Isat):
550mA
DC Resistance (DCR):
510mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)