Signal Transformer SCR105B-270
Part No.:
SCR105B-270
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCR105B-270.pdf
Description:
FIXED IND 27UH 2.63A 100MOHM SMD
Comments
SCR105B-270 Specifications
Inductance:
27 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.63 A
Current - Saturation (Isat):
1.32A
DC Resistance (DCR):
100mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.374" W (10.50mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)