Signal Transformer SCRH105RY-0R8
Part No.:
SCRH105RY-0R8
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH105RY-0R8.pdf
Description:
FIXED IND 800NH 11.5A 5 MOHM SMD
Comments
SCRH105RY-0R8 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH105RY
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
800 nH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
11.5 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)