Signal Transformer SCRH105RY-561
Part No.:
SCRH105RY-561
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH105RY-561.pdf
Description:
FIXED IND 560UH 570MA 1.43OHM SM
Comments
SCRH105RY-561 Specifications
Inductance:
560 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
570 mA
Current - Saturation (Isat):
540mA
DC Resistance (DCR):
1.43Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)