Signal Transformer SCRH105RY-6R8
Part No.:
SCRH105RY-6R8
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH105RY-6R8.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 6.2A 18 MOHM SMD
Comments
SCRH105RY-6R8 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH105RY
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
6.2 A
Current - Saturation (Isat):
5.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
18mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.201" (5.10mm)