Signal Transformer SCRH124B-121
Part No.:
SCRH124B-121
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH124B-121.pdf
Description:
FIXED IND 120UH 1.23A 400MOHM SM
Comments
SCRH124B-121 Specifications
Series:
SCRH124B
Inductance:
120 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.23 A
Current - Saturation (Isat):
1.1A
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)