Signal Transformer SCRH124B-180
Part No.:
SCRH124B-180
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH124B-180.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 3.1A 62 MOHM SMD
Comments
SCRH124B-180 Specifications
Series:
SCRH124B
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
3.1A
DC Resistance (DCR):
62mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)