Signal Transformer SCRH124B-271
Part No.:
SCRH124B-271
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH124B-271.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 860MA 870MOHM SM
Comments
SCRH124B-271 Specifications
Series:
SCRH124B
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
860 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
DC Resistance (DCR):
870mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)