Signal Transformer SCRH125B-471
Part No.:
SCRH125B-471
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH125B-471.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 830MA 770MOHM SM
Comments
SCRH125B-471 Specifications
Series:
SCRH125B
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
830 mA
Current - Saturation (Isat):
580mA
DC Resistance (DCR):
770mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.244" (6.20mm)