Signal Transformer SCRH125B-680
Part No.:
SCRH125B-680
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH125B-680.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 2A 130 MOHM SMD
Comments
SCRH125B-680 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH125B
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
130mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.244" (6.20mm)