Signal Transformer SCRH125B-821
Part No.:
SCRH125B-821
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH125B-821.pdf
Description:
FIXED IND 820UH 590MA 1.55OHM SM
Comments
SCRH125B-821 Specifications
Series:
SCRH125B
Inductance:
820 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
590 mA
Current - Saturation (Isat):
430mA
DC Resistance (DCR):
1.55Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.244" (6.20mm)