Signal Transformer SCRH127-391
Part No.:
SCRH127-391
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH127-391.pdf
Description:
FIXED IND 390UH 1.03A 700MOHM SM
Comments
SCRH127-391 Specifications
Series:
SCRH127
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.03 A
Current - Saturation (Isat):
880mA
DC Resistance (DCR):
700mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)