Signal Transformer SCRH127B-391
Part No.:
SCRH127B-391
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH127B-391.pdf
Description:
FIXED IND 390UH 1.03A 700MOHM SM
Comments
SCRH127B-391 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH127B
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.03 A
Current - Saturation (Isat):
880mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
700mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)