Signal Transformer SCRH127B-6R1
Part No.:
SCRH127B-6R1
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH127B-6R1.pdf
Description:
FIXED IND 6.1UH 5.8A 17.6MOHM SM
Comments
SCRH127B-6R1 Specifications
Series:
SCRH127B
Inductance:
6.1 µH
Tolerance:
-20%, +40%
Current Rating (Amps):
5.8 A
Current - Saturation (Isat):
6.6A
DC Resistance (DCR):
17.6mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)