Signal Transformer SCRH127/LD-102
Part No.:
SCRH127/LD-102
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH127/LD-102.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 660MA 1.5 OHM SMD
Comments
SCRH127/LD-102 Specifications
Series:
SCRH127/LD
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
660 mA
Current - Saturation (Isat):
700mA
DC Resistance (DCR):
1.5Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)