Signal Transformer SCRH127/LD-271
Part No.:
SCRH127/LD-271
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH127/LD-271.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 1.28A 419MOHM SM
Comments
SCRH127/LD-271 Specifications
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.28 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
419mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)