Signal Transformer SCRH127/LD-390
Part No.:
SCRH127/LD-390
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH127/LD-390.pdf
Description:
FIXED IND 39UH 3.48A 60.5MOHM SM
Comments
SCRH127/LD-390 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH127/LD
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
39 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.48 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
60.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)