Signal Transformer SCRH2D14-100
Part No.:
SCRH2D14-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH2D14-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 710MA 396MOHM SMD
Comments
SCRH2D14-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH2D14
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
710 mA
Current - Saturation (Isat):
700mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
396mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.061" (1.55mm)