Signal Transformer SCRH2D14-1R8
Part No.:
SCRH2D14-1R8
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH2D14-1R8.pdf
Description:
FIXED IND 1.8UH 1.44A 85MOHM SMD
Comments
SCRH2D14-1R8 Specifications
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.44 A
Current - Saturation (Isat):
1.65A
DC Resistance (DCR):
85mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.061" (1.55mm)