Signal Transformer SCRH2D14-5R6
Part No.:
SCRH2D14-5R6
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH2D14-5R6.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 840MA 222MOHM SM
Comments
SCRH2D14-5R6 Specifications
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
840 mA
Current - Saturation (Isat):
950mA
DC Resistance (DCR):
222mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.061" (1.55mm)