Signal Transformer SCRH5D28R-100
Part No.:
SCRH5D28R-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH5D28R-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.43A 54 MOHM SMD
Comments
SCRH5D28R-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH5D28R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.43 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
54mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)