Signal Transformer SCRH5D28R-180
Part No.:
SCRH5D28R-180
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH5D28R-180.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 1.76A 101.5 MOHM
Comments
SCRH5D28R-180 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH5D28R
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.76 A
Current - Saturation (Isat):
1.05A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
101.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)