Signal Transformer SCRH5D28R-2R5
Part No.:
SCRH5D28R-2R5
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH5D28R-2R5.pdf
Description:
FIXED IND 2.5UH 4.4A 17.6MOHM SM
Comments
SCRH5D28R-2R5 Specifications
Inductance:
2.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.6A
DC Resistance (DCR):
17.6mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)