Signal Transformer SCRH5D28R-4R0
Part No.:
SCRH5D28R-4R0
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH5D28R-4R0.pdf
Description:
FIXED IND 4UH 3.96A 27 MOHM SMD
Comments
SCRH5D28R-4R0 Specifications
Inductance:
4 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.96 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
27mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)