Signal Transformer SCRH5D28R-5R0
Part No.:
SCRH5D28R-5R0
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH5D28R-5R0.pdf
Description:
FIXED IND 5UH 3.38A 31.1MOHM SMD
Comments
SCRH5D28R-5R0 Specifications
Inductance:
5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.38 A
Current - Saturation (Isat):
1.85A
DC Resistance (DCR):
31.1mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)