Signal Transformer SCRH5D28R-6R0
Part No.:
SCRH5D28R-6R0
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH5D28R-6R0.pdf
Description:
FIXED IND 6UH 3A 41.9 MOHM SMD
Comments
SCRH5D28R-6R0 Specifications
Inductance:
6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
DC Resistance (DCR):
41.9mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.248" L x 0.244" W (6.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)