Signal Transformer SCRH62-2R9
Part No.:
SCRH62-2R9
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH62-2R9.pdf
Description:
FIXED IND 2.9UH 2.5A 68 MOHM SMD
Comments
SCRH62-2R9 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH62
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
2.9 µH
Tolerance:
-20%, +40%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.94A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
68mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)