Signal Transformer SCRH62-4R0
Part No.:
SCRH62-4R0
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH62-4R0.pdf
Description:
FIXED IND 4UH 2A 80 MOHM SMD
Comments
SCRH62-4R0 Specifications
Inductance:
4 µH
Tolerance:
-20%, +40%
Current Rating (Amps):
2 A
Current - Saturation (Isat):
1.63A
DC Resistance (DCR):
80mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)