Signal Transformer SCRH62-7R1
Part No.:
SCRH62-7R1
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH62-7R1.pdf
Description:
FIXED IND 7.1UH 1.53A 110MOHM SM
Comments
SCRH62-7R1 Specifications
Inductance:
7.1 µH
Tolerance:
-20%, +40%
Current Rating (Amps):
1.53 A
Current - Saturation (Isat):
1.22A
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)