Signal Transformer SCRH74B-100
Part No.:
SCRH74B-100
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH74B-100.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.84A 65 MOHM SMD
Comments
SCRH74B-100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SCRH74B
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.84 A
Current - Saturation (Isat):
1.84A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
65mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)