Signal Transformer SCRH74B-101
Part No.:
SCRH74B-101
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH74B-101.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 600MA 610MOHM SM
Comments
SCRH74B-101 Specifications
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
DC Resistance (DCR):
610mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)