Signal Transformer SCRH74B-120
Part No.:
SCRH74B-120
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDSCRH74B-120.pdf
Description:
FIXED IND 12UH 1.71A 67 MOHM SMD
Comments
SCRH74B-120 Specifications
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.71 A
Current - Saturation (Isat):
1.71A
DC Resistance (DCR):
67mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)